Yemek Yapmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı; ChopChop

Dirk Biotto… Endüstriyel Tasarımcı… Sosyal konulara karşı oldukça duyarlı…

İnsanlar ve kullandıkları nesneler arasında dikkatlerden kaçacak denli küçük ve gizli bir etkileşimin olduğuna inanan bir sanatçı Biotto.

ChopChop da böyle duyarlı bir yaklaşımın, nesnelere karşı farklı bir bakış açısının ürünü. ChopChop, kolay yemek hazırlamak için tasarlanmış bir set. Belki de dünyanın en sıradan işlerinden biri yemek yapmak, ancak bazıları için pratik hareket edebilen ve koşuşturmaya alışık olanlara kıyasla son derece karmaşık, yorucu ve usandırıcı bir iş.

İleri yaşta olan veya bedensel herhangi bir engeli bulunan insanlar için hayatlarını sürdürmeleri için yapmaları gereken ancak fiziki durumlarından dolayı neredeyse hep engellendikleri veya yoruldukları yemek pişirme işleminde kolaylık sağlaması açısından özenle tasarlanmış set, her yaştaki ve durumdaki insana hitap edebilecek pratik bir çalışma.

ChopChop, en sevdiğiniz yemeği hazırlamaya başlamadan önce, mutfağınızdaki yemek pişirme alanınızı kişiselleştirmenize yarayan donanıma sahip. Kilitlenebilir sisteme sahip çelik tüpler, setin boyunuza göre ayarlanması için özel olarak düşünülmüş. Böylece boyunuza uygun olmayan bir tezgah üzerinde çalışırken olduğu gibi eğilip bükülmenize veya kollarınızı yukarı kaldırarak rahatsız olmanıza hiç gerek kalmıyor.

Delikli arka yüz, sizin en çok kullandığınız mutfak eşyalarını yerleştirebilmeniz için fırsat tanıyor, ki böylece sürekli elinizin altında o anda kullanmadığınız mutfak malzemelerine çarpmamanızı sağlıyor.

10_140507_ChopChop_Module_2_Angle

Temiz bir tezgahta çalışmayı sevenler, yemek yaparken çıkan bulaşıkları yıkamayı alışkanlık edenler için de, mutfak malzemelerinden su, yağ, sebze kalıntıları gibi istenmeyen şeyleri lavaboya kadar taşırken dökme derdini ortadan kaldırmak için ChopChop pratik bir imkan taşıyor.
İki adet lazer kesim çelik plakalar, ek bir depolama alanı oluşturuyor. Buraya yeni yıkadığınız mutfak malzemelerini yerleştirebilirsiniz.

Çerçeve için çeliği, ahşap kısım içinse doğal tanenlerinden dolayı bakteri üremesini engelleyen kızılağacı seçen tasarımcı, ChopChop’u şimdilik yalnızca prototip olarak düşünmüş.

9_140507_ChopChop_Frontview_Cut 7_140507_ChopChop_CloseUp_Bread 6_140507_ChopChop_CloseUp_Sink 5_140507_ChopChop_CloseUp_Hose 4_140507_ChopChop_CloseUp_Backplate 3_140507_ChopChop_Module_2 2_140507_ChopChop_Module_1 1_140507_ChopChop_Frontview

Fotoğraflar: Dirk Biotto

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*