Yeni Dünya için Tasarla!

Geçtiğimiz hafta Frankfurt’ta gerçekleşen Ambiente  Fuarı’nda bu sene bir ilk gerçekleşti. Yenilikçi, yaratıcı ve fonksiyonel tasarımları ile bilinen Danimarka; fuarın ilk partnerülkesi oldu ve bu kapsamda bir dizi etkinlik düzenledi.

Tanınmış tasarımcıların, sektöre yeni başlayanların ve tasarım odaklı firmalarınürünlerinden oluşan,‘10+ Design Forecast Denmark-Future Living’ sergisi kapsamında sürdürülebilirlik alanındaönemliörneklere yer verildi.

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-1

Sergi ile paralel, hafta boyunca Danimarka mutfağını,ülkenin tasarım yaklaşımını farklı konferanslar ve etkinlikler aracılığı ile inceleme fırsatımız oldu.

‘Yaşamımız gelecek günlerde nasıl şekillenecek? Etrafımızda nasılürünler yer alıyor olacak?’, Danimarka Tasarım Merkezi’ nin desteği ile gerçekleşen sergide tüm bu sorulara cevaplar bulabildik.

Doğal kaynakların azaldığı, enerji maliyetlerindeki artışın söz konusu olduğu günümüzde; değişen aile yapıları, artan demografik ve sosyal hareketlilik tasarımın geleceğini ve yaşam tarzımızı etkileyeceğe benziyor. Sergide yer alan tüketici odaklı, sürdürülebilir ve fonksiyonelürünlerin, bu değerlerden referanslar ile tasarlandığını farkediyorsunuz.

‘Evet, Lütfen, Arka Bahçeme’ Diyebileceğiniz; Rüzgar Tribünleri

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-24

Rüzgar tribünleri, gözden dahaçok akla hitap edenürünlerdir. Bunuönemseyen bir grupöğrenci de küresel rüzgar tribünleri şirketlerinden birisi ile geleceğinürünlerini tasarlamak amacıylaçalışmaya başladı. Gördüğünüzürün, Vestas A/S ve Kolding School of Designöğrencileri tarafından tasarlandı.

Gelecek İçin Yemek

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-61

Eski ve yerel iskandinav geleneği olarak bilinen yavaş yemek (slow food) kavramı, ekolojik tahılüreticisi Skaertoft Molle markasının belirgin birözelliğini oluşturur. Katkı maddesi kullanılmadan, yavaşöğütülereküretilen bu tahılların doğal ve sağlıklı değerleriözenle korunur.

Sürdürülebilirlik evde başlar

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-28

Velux Group ve Velfac firmasının Aart Mimarlık ve Esbensen Mühendislik ortaklığı ile hayata geçirdiği Home for life evi, kullandığından dahaçok enerjiüretmek için tasarlandı. Enerji, konfor ve estetik arasındaki dengeönemsenerek,üretken, fonksiyonel bir ev ortayaçıkarılmış.

Dünyanın Daha İyi Bir Plastik Kültüre İhtiyacı Var

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-2

Plastiğinçevre için bir tehdit oluşturduğu açık. Komplot Design, Nobody sandalye ile plastiği olabilecek en iyi şekilde kullanarak, bu tehditi azaltmayı seçiyor. Kullanılmış plastik su ve soda şişelerinin eritilmesi ile elde edilen PET’tenüretiliyor.

Üretim aşamasında herhangi bir kimyasal ya da vida kullanılmıyor; ki bu daürünün hızlı ve tamamen geri dönüştürülebilir olmasını sağlıyor.

Gelecekte Sürüş

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-18

Araçların yarattığıçevre kirliliği küresel bir sorun iken yeşil ulaşım konusundakiçalışmalar ile konuya yaklaşımınızı değiştirmeniz mümkün. Brian Hoehl ve Lars Munskso’nun tasarımıüç tekerlekli eCarver, elektrikli araçların sahip olduğu benzer bir structure sahip ve 100% karbondioksit nötrelizasyonu yapabiliyor.

Her Adım Önemli

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-19

Üretim sırasındaki her adımönem taşıyor. Kopenhag’ta Signe Bingslev Henriksen ve Peter Bundgaard Rützou tarafından tasarlanan, bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında görülen ve Hindistan’da küçük bir atölyede el ileüretilmiş Shade, alüminyumdan sürdürülebilir bi ev aksesuarı.

Şişedeki Mesaj

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-13

Musluk suyunu kullanmaya yönelik 3Part tarafından tasarlanan, ekolojik cam şişe Retap, şişelenmiş suların yarattığı plastik atık miktarını azaltmayı hedefliyor. Musluk suyunu kullanırsanız, kişisel karbon ayak izinin 300 kat azalacağı söyleniyor.Üstelik daha az para harcayacaksınız.

Pedal Gücü

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-12

Bisikletin Danimarka içinöncelikli olduğunu, her zaman her yerde karşınızaçıkan bisiklet yollarından farkedebilirsiniz. Danimarkalılar için kültürel bir araç olan bisiklet; işe, denize ya da istediğiniz başka bir yere gitmek için kullanılıyor.

Çevre dostu bir yaklaşım olmasının yanı sıra sağlıklı bir egzersiz fırsatı sunuyor. Biomega, Bullitt, Christiania Bikes, Copenhagen Parts, Protanium ve TrioBike sergide yer alan bir kaç Danimarkalı bisiklet firması.

Biz Aileyiz

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-7

Değişen aile yapıları, yeni iç mekan tasarımlarını getiriyor. Ole Jensen ve Claus Molgaard tarafından tasarlanan Sofabed, plansız misafirleri ağırlamak için kolaylık sağlayan bir mobilya sistemi. Bir bambu strüktürün içerisinde bir dakikadan kısa sürede yatağa dönüştürülebilen 5 şilte ve küçük yastıklar bulunduruyor.

Çocuklarımızın İyiliği İçin

Yeni-Dunya-icin-Tasarla-30

Katvig sürdürülebilirliği maksimumda kullanıyor. Organik pamuk ve geridönüştürülebilir polyesterden Vigga Svensson’ın tasarladığıçocuk kıyafetleri tasarım veüretim sürecini dikkatle yönettiklerineönemli birörnek. Fabrikada kıyafetlerinüretimi gerçekleşirken açığaçıkan atıklardan bir de torbaüretiliyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*