Yeni neslin Vita’sı bambaşka!

Teknoloji devi Sony, geçtiğimiz günlerde türünün en başarılı örneklerinden biri olan PS Vita isimli portatif oyun konsolunun bu hafta raflarda yerini alacağını duyurdu. Biz de Architecture of Life olarak bu sıcak gelişmenin ardından Sony’nin yeni adam olacak çocuğunu kısaca tanıtmaya karar verdik.

4 çekirdekli ARM Cortex-A9 işlemciye sahip olan PS Vita, grafik işlemci olarak SGX543MP4+ kullanıyor. Bu işlemcilere sağlanan bellek gücü ise 512 Megabayt. Cihazın genişliği 182, yüksekliği 18,6 ve derinliği de 83,5 milimetre. Çözünürlüğü 960×544 olan ve OLED teknolojisi ile donatılmış tam dokunmatik ekranı diagonal olarak 5 inç uzunluğunda. Kontrolleri, Sony’nin klasikleşmiş üçgen, kare, daire ve X işaretinin de bulunduğu 12 adet tuş ile sağlıyorsunuz. Cihazda IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi, 3G ve Bluetooth 2.1+ EDR özellikleri bulunmakta. Wi-Fi’li modeller 260 gram iken 3G’li modeller ise 279 gram ağırlığında.

Şimdiye kadar anlattığımız özellikler, normal bir el konsolunun ana hatlarında zaten görebileceğimiz gelişmelerdi. Sony’nin getirdiği asıl yenilikler ise daha önce herhangi bir firmanın, bir el konsolu gibi narin ve kazalara açık bir cihazda cesaret edemediği nitelikler taşıyor. Bunlardan birisi, arka dokunmatik yüzey! El konsolunuzun arka tarafında yer alan büyük bir kısım, dokunmatik özelliği olan bir bölgeye ayırılmış. Çeşitli oyun ve uygulamalarda ek bir kontrol bölgesi sağlayan bu yüzeyin oyun ve uygulama tasarımcıları tarafından gelecekte nasıl karşımızaçıkartılacağı ise merak konusu!

PS Vita‘nın getirdiği bir başka yenilik ise Çapraz Oyun Platformu özelliği. Örneğin iki cihazda da desteklenen bir oyunu PS3 sisteminizde oynamaya başladınız. Evden çıkmak ya da bazı ihtiyaçlar için PS3’ünüzün başından kalkmak durumunda kalırsanız oyununuzu duraklatabiliyor ve PS Vita‘nızda devam edebiliyorsunuz. Tamam, dünyanın en önemi ve gerekli özelliği olmayabilir ama yeni nesil için farketmese de uygulamaya doyamayacağı bir özellik olduğu kesin. Bunun haricinde eğer bir PS3’ünüz yoksa dahi, bu özellik sayesinde PS3 destekli çok oyunculu modlara da PS Vita‘nızla katılabiliyorsunuz!

Bitmedi… Çoklu ve kişisel oyun deneyimlerini en yüksek seviyede tutmayı amaçlayan Sony, yeni cihazında sunduğu Six Axis desteği ile bir sayı daha öne geçiyor. Bu özellik sayesinde, harekete tam duyarlı hale gelen el konsolunuz ile oyunlarda her yöne (tam anlamıyla) serbestçe hareket edebiliyorsunuz. Ki bu benzersiz detay, diğer el konsollarında olmayan, ama PS Vita‘ya eklenmiş 2. bir analog çubuk ile zaten gelişmiş olan hareket kabiliyetine bambaşka bir boyut katıyor!

Bütün bu özelliklere ek olarak cihaz, biri önde diğeri de arkada olmak üzere 640×480 çözünürlüklü 2 adet VGA kamera ile donatılmış. Dahili WiFi& 3G bağlantısı ve bu kameralar ile iletişim kopukluğu yaşamamanın yanı sıra rekabet dolu çok oyunculu modlarda dahi rakipleriniz ve takım arkadaşlarınız ile sürekli bağlantı halinde kalabiliyorsunuz. Ayrıca Bluetooth desteği ile veri transferinin kolaylaştırıldığını söylemeyi de unutmayalım…

Sony, cihazın pil ömrü olarak oyunlarda 3-5 saat, video izlemede 5 saat ve standby konumunda müzik dinleme esnasında 9 saatlik bir vaadde bulunuyor. Şarj süresi ise sadece 2 saat 40 dakika.

PS Vita‘nın tavsiye dilen satış fiyatı 799 TL. Desteklenen oyunlar ve daha detaylı bilgi için ise Sony’nin PS Vita sayfası ziyaret edilebilirsiniz. Şimdilik bizden bu kadar!

Herkese iyi oyunlar!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*