‘Yeni’yi Keşfe Çıkan Tasarımcı: Sadi Tekin

Sadi Tekin, ürün tasarımcısı ve ilüstratör. Uzun yıllarını karikatür çizerek geçirdi. Şimdilerde ise proje bazlı çalışmalarını sürdürürken diğer yandan görünce ‘Sadi işte!’ diyerek tebessüm edeceğiniz kişisel projelerine odaklanıyor. Yaptığı çalışmaların bazılarının bir sınıfı yok, haliyle bir sınırı da yok. Sipsi The Cat de sınırı olmayanlardan…

Sadi Tekin hakkında daha detaylı bilgi için röportajımıza bir göz atmanızı öneririz.

Kısaca kimdir onu da bir anlasaydık derseniz, şöyleözetleyebiliriz: Yeni fikirlerden her zaman heyecan duyan; yeni yerler, sokaklar, insanlar ve laflar keşfetmek ve gözlemek için harekete geçen ve kimimiz için cesaret gerektiren adımları çekinmeden atan bir tasarımcı. Ona göre, aynı şeyleri yapıp aynı lafları etmek en büyük günah!


Hayat nerede ve nasıl devam ediyor?

New York’ta yaşıyorum. Bir tasarımımın üretimi üzerineçalışıyoruz. biraz ipucu vereyim; bu bir kadın çantası ve aslında her kadının günlük hayatında ihtiyacını hissettiği yepyeni bir fikir. Sonuna yaklaştık, çok yakında sizlerle paylaşacağız.

Ne oldu da New York’a taşındınız?

Neler olmadı ki? Haziran 2011’di taşınmaya karar verdiğimde. O tarihten bugüne yaşanan süreçte ülkede olup biten de zaten doğru bir karar verdiğimi gösteriyor. Bunun dışında zaten hep yurtdışında yaşamakla ilgili geri planda çalışan bir program vardı içimde, o da bu vesileyle aktif hale geçti. Yeni bir yerlere gitmek, yeni sokaklar, yeni insanlar, yeni laflar… İnsan uzun süre aynı yerlerde aynı şeyleri yapıp aynı lafları etmemeli, bu, en büyük günah bence!

Zorluklar, sıkıntılar oldu mu ilk taşınma sürecinde?

Fazla bir zorluk çektiğimi söyleyemem. Şansım genel olarak yaver gitti. Bir de hedefinize ne kadar motive olduğunuz önemli. Benim yerime geçecek bir başkası, bu kadar sürede ‘homesick’ olabilirdi.

New york sokaklarındaki ‘Sipsi’ hakkında ne söylemek istersiniz? Güncel hayattan anları Sipsi’nin dilinden etkileyici şekilde görselleştiriyorsunuz ve Sipsi’nin NY maceraları da merak edilir oldu. Onu başka bir yerde görecek miyiz?

Sipsi Türkiye’de de benimle birlikte dolaşıyordu. Tabi burada da aynı şekilde beraber geziyoruz. iPhone ile çektiğim fotoğrafların üzerine hemen orada Sipsi’yi çizip paylaşıyorum. Epey eğleniyoruz beraber.

Sipsi’nin maceralarını şu anda Facebook‘ta ve Instagram’da paylaşıyorum. iPhone için bir fotoğraf uygulaması üzerinde şu anda çalışıyoruz, çıkmak üzere. Süreli bir yayında yayımlanması, oyunu, oyuncağı, ürünlerinin üretilmesi gibi düşüncelerim var. Bu doğrultuda ilerliyoruz. Biraz da takipçilerin vereceği geribildirimler yolumuzu belirliyor olacak tabi.

‘Bi kap su verin’ deki kedi de Sipsi mi?

Sipsi’nin çıkış noktası diyebilirim. IKSV Film Festivali için 2010’da çizdiğim bir kedi daha vardı. Bu kediler zaman içinde evrilerek Sipsi oldular aslında.

Pick me’nin koleksiyonları arasında neler var? Sizin ürünlerinize nasıl ulaşabiliriz? 

Pick Me! Bir mutluluk projesi; takı olarak başladı, masa üstü objeler, ev-ofis aksesuarlarına doğru gidiyor. Geçtiğimiz sene ‘İstanbul’un Gölgeleri’ bardak altlığı seti MoMA’daki ‘Destination Istanbul’ sergisine katıldı.

Bu taşınma tabi biraz duraklattı Pick Me!’yi, Türkiye’de şu an için bir satış noktası yok. Belki bir süre sonra yeni tasarımlar, online satış veya distrübitörlük ile birlikte Türkiye’ye bir şekilde geri döner.

Sırada ne var?

Yüksek bir motivasyonla şu anda çanta projesinin üzerine çökmüş durumdayız aslında. Ayrıca, kovaladığım yine bir kaç sergi fikrim var. Diğer yandan da bir kaç ürün-illüstrasyon hibridi fikir üzerinde çalışıyorum.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*