Zona Tortona’da Ne Var Ne Yok?

Mobilya konusunda yılın dört gözle beklenen fuarı Salone del Mobile’ye gitme sebebiniz haline gelen Zona Tortona’daki sergiler arasında Türkiye’den bakın kimler katılmış bu sene…

Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir…

Zona-Tortonada-Ne-Var-Ne-Yok-15

Demirden Design’in organize ettiği ‘Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir’ sergisine Tortona’nın tapınağı sayılabilecek SuperStudio Piu’nun bahçesinde görebilirsiniz… Serginin ihtişamından ve etkileyiciliğinden dolayı gözünüzden kaçması pek mümkün olmayacaktır.
Farklı ülkelerden tasarımcılar, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB)’nin desteği ile dört bin yıllık geçmişe sahip mermer malzemeyi kendi bakış açıları ile yorumladılar.

9 platformdan oluşan sergide her eser benzersiz birer hikaye anlatıyor.
Berlin’de yaşayan mimar ve tasarımcı Werner Aisslinger’a ait ‘Mermer Kameriye’ floral formlardan referansla mermeri yorumluyor ve alternatif gizli bahçe ortamı oluşturuyor. Hollandalı tasarımcı Richard Hutten, sizleri bir gezinti yapmaya davet ediyor. İspanyol ikili, El Ultimo Grito’nun tasarımı, eğimli bir mermerüzerinde sizlere oturma ve uzanabilme fırsatı sunuyor.

Zona-Tortonada-Ne-Var-Ne-Yok-4

Emre Arolat, Can Yalman ve Ayşe Birsel’in de tasarladığı bu eserler, patikalarla birbirine bağlanıyor. Bunun, serginin içşel yolculuk metaforunu temsil ettiği söyleniyor. İçsel yüzleşme ve deneyselliğe odaklanan bu sergi, Alfredo Häberli ve James Irvine’in eserleri ile noktalanıyor.

İstanbul’un Tadı…

Zona-Tortona-dan-Keyifli-Urunler125

İstanbul’un tadını bir parça Milano’ya bir haftalığına da olsa, taşımak isteyen ‘The Taste of Ist’ sergisi, Tasarım Parkı’nın kurucusu Nursema Öztürk tarafından organize edildi.

Sergide farklı disiplinlerden tasarımcılar ürünlerini sergilerken, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu kurdukları Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı’nda hazırlanan Türkiye’deki tasarım sektörünü anlattıkları bir film yayınlıyor. Bir Türk kahvelerini içmek ve filmi seyredip tasarım konuşmak için size bir fırsat… Kahveyi yudumladığınız fincan da oldukça ilgiçekici… Bizden söylemesi…

Zona-Tortona-dan-Keyifli-Urunler127

‘The Taste of IST’ sergisinde yer alan tasarımcılar: Akın Nalça, Ege Kutay&TunçinÜner, Esin Tosunoğlu, Gamze Güven, Gökhan Akyüz, Merve Doruk, Reyhan Uras& Deniz Türkeri, Murat Akçay, Nagehan Kılıçarslan, Efecan Gürgüz& Onur Besen, NursemaÖztürk, Orhan Irmak Tasarım, Sami Savatlı, Seda Kilimcigöldelioğlu, Şule Koç, Tamer Nakışçı, Tanya Ildıroğlu, Erdeniz Kurt, Türkü Şahin.

Milano’dan, Tortona Tasarım Haftası’ndan ve Salone del Mobile’den her gün farklı haberler yayınlamaya devam edeceğiz… Takipte kalın!

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*